اختصاصی/ عضو ائتلاف مردم در گفتگو با شبکه خبری مردم؛

جلیل سالاری: روابط مالی دولت و نفت غیرشفاف است

پنج شنبه, 24 بهمن 1398 ساعت 06:12 اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

جلیل سالاری قائم مقام اسبق شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفت روابط مالی نفت و دولت را غیرشفاف دانست.


وی افزود، نفت پیشران اقتصاد کشور است و مشکل این است که این منبع مهم که اقتصاد وابسته به آن است را سیاسی کرده ایم.
سالاری گفت، نفت، نیازمند مدیریت حرفه ای همه جانبه است که در واقع یک بخش مهم آن به معنای تکریم کارکنان و بازنشستگان صنعت نفت است.
وی با انتقاد از عدم شفافیت در صنعت نفت افزود، چالش جدی کنونی این است که روابط مالی دولت و شرکت های تابعه غیرشفاف است، و بخشی نگری در صنعت نفت وجود دارد. به طوریکه شرکت ملی نفت به دنبال فروش نفت خام، یعنی خام فروشی مطلق است. از طرف دیگر، شرکت ملی گاز به دنبال توسعه و شبکه خطوط لوله و به تامین منابع خودش است. همه این سیاستگذاریهای بخشی ناشی از این است که روابط مالی فی مابین دولت و شرکت ملی نفت و وزارت نفت غیرشفاف است.
سالاری تاکید کرد، راهکار گذار از این چالش ها تدوین سند جامعه انرژی کشور است، که بر مبنای آن چهارچوب سیاستگذاری انرژی، و عرضه و تقاضا را در کشور ایجاد و براساس آن نفت را مردمی کنیم.
قائم مقام اسبق شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفت افزود، نتیجه این سیاستگذاری کلان؛ دیپلماسی انرژی فعال، توسعه صنعت و فن آوری در کشور و حل مشکل اقتصاد و معیشت مردم است.
وی تاکید کرد، مطالبات مقام معظم رهبری درخصوص سیاست های ابلاغی در حوزه انرژی را باید فعال کرد و به خام فروشی پایان داد. درحالیکه مالزی از محل فروش روغن پالم 60 میلیارد دلار درامد دارد، چرا باید نفت خام صادر کنیم.
سالاری با انتقاد از سیاست های دولت حسن روحانی گفت، امروزه صنعت نفت ما به دنبال پرورش اپراتوری است که نگاه به استفاده از ظرفیت های خارج از کشور دارد و به دنبال پیمانکاران خارجی می گردد. درحالیکه ظرفیت های پیمانکاری در داخل کشور مغفول مانده است و دانشگاه های ما توان تولید فناوری های روز را دارند.

ایشان در ادامه در مورد مجلس و نقش تعیین کننده ی این نهاد گفت : نمایندگام مجلس در ادوار گذشته از تجربه لازم برخوردار نبوده ، بنابراین ما سیاستگذاری کلانی در حوزه انرژی نداشته ایم و مطالبه گری هم نشده است و نتیجه آن که امروز می بینیم در این دو دهه گذشته عمدتآ وارد کننده بوده ایم.
در حوزه انرژی و در دولت هشتم و نهم بود که ما بحث خودکفایی بنزین و در واقع مدیریت تقاضا و مدیریت مصرف سوخت و مبارزه با قاچاق سوخت را آغاز کردیم و ظرفیت لازم ایجاد شد.
سالاری گفت: به نظر من امروز دیگر نگاهمان نباید نگاه آزمون و خطا باشد ولی متأسفانه شاهد هستیم مدیرانی که به عنوان ژنرال در مجموعه فعالیت میکنند و سابقه بیش از بیست سال مقام وزارت را دارند نگاهشان نگاه آزمون و خطاست.
مرحله اول هدفمند سازی در کشور چگونه اتفاق افتاد، با یک مدیریت و اطلاع رسانی درست بدون اینکه کوچکترین اتفاقی در کشور بیفتد، ولی میبینیم در مرحله دوم هدفمندسازی در سال اخیر و آن قائله ای که اتفاق افتاد! که این نشان میدهد مدیریت و ساختارمان ساختار آزمون و خطااست. دیگر امروز کشور با این فرمان نمیتواند اداره شود امروز باید نگاه و مدیریت حرفه ای و تخصصی باشد و اگر ما نقش نظارتی و قانونگذاری و قوانین متعارض که در حوزه نفت فراوان است را حل و فصل بکنیم و درواقع برنامه ششم را و نقشه جامع انرژی کشور را که نقش رگلاتوری وزارت نفت در این قضیه تعریف شده ولی متأسفانه از این غافل است ، اگر این موضوع در کشور حل بشود، این چالش روشن شود و این روابط مالی روشن بشود دیگر ما در صنعت نفت ویژه خواریِ گروه های فساد را نداریم. شرکت های زیرپله ای که پرونده هاشون در سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات و دیوان عدالت مفتوحه است را نخواهیم داشت. ما باید این چالش و مشکل را در کشور حل بکنیم که مستلزم اینست که یک ساختار حرفه ای را در کمیسیون انرژی شکل بدهیم که متأسفانه در طول این دوران چنین ساختاری را در مجموعه نداشتیم.
کمیسیون انرژی مشکل ریشه ای دارد، چند درصد اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نفتی بوده اند، چند درصد اطلاعات نفتی داشته اند، چند درصد مطالبه گری کرده اند
جلیل سالاری در ادامه افزود چرا ما باید بعد از دهه ها که از عمر ملی شدن صنعت نفت میگذرد فاصله مان با شرکتهای ملی و بین المللی دنیا روزبه روز بیشتر بشود این به این علت است که ما نگاه صنعت نفتمان و حوزه انرژی یک نگاه راهبردی نیست. قوانین و مقررات ما ایراد دارد و این ظرفیت هست که ما میتوانیم اگر زنجیره را توسعه بدهیم حجم زیادی اشتغال در کشور تولید کنیم و مشکل مالی کشور را حل کنیم. همین امروز اگر نگاه بکنیم به نوعی درآمد کشور وابسته به نفت است مالیات کشور از کجا تأمین میشود؟ از شرکت های نفتی و شرکتهایی که وابسته به نفت هستند بنابراین جایگاه نفت جایگاه ممتازی است و در کشور و به این جایگاه بایستی اهمیت داده شود. این میتواند هم تولید فناوری، تولید اشتغال ، هم شرکتهای پیمانکاری را که میتوانند در خلق ثروت در کشور مشارکت داشته باشند فعال کند بنابراین نیاز به این است که ما نقشه جامع انرژی را در کشور فعال کنیم و آنرا پایش و رصد کنیم و مطالبه گری هم بشود و این امر ضرورتش این است که ما به موضوع حرفه ای گری در صنعت نفت ، یعنی حکمرانی درست در صنعت نفت انجام بشود و از طرف دیگر در حوزه انرژی که جایگاه نظارتی و تدوین قوانین دارد قوانین متعارض را حذف کرده و به نوعی در این قضیه اقدام موثری انجام بدهیم و این چالش مهم را بصورت اساسی حل کنیم.

 

اهم اخبار

اخبار منتخب

cache/resized/8b0893b3c8ec2cd97036b462057e1c02.jpg
منتخب مردم همدان در مجلس یازدهم درباره رسالت مجلس
cache/resized/665ac98bfd4712af9e6baee06721a0c4.jpg
رهبر انقلاب «عدالتخواهی، رفع فساد و در
cache/resized/99fc4128257c1774a636dad200aaf697.jpg
  امروز ما وظیفه داریم دیگر فرماندهان و
cache/resized/2745e208bb94484a54988db83e8507c2.jpg
سخنگوی ستاد انتخابات کشور نتایج رسمی انتخابات
cache/resized/631ef0070158854e54ed9b43ac4d6369.jpg
دکتر صادق خلیلیان در گفتگو با خبر فوری مطرح کرد :
cache/resized/75af3887e78f3fed214f67de5e0c7c46.jpg
اختصاصی شبکه خبری مردم / دکتر طریقت منفرد : در
cache/resized/1e12de5438b880194008b6039d12ebfe.jpg
نامزد یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و عضو فهرست
cache/resized/e42b9e0ebeb3598b8d23b58ff07ba02c.jpg
« ائتلاف مردم »  متشکل از مدیران